Doorlopend leertraject: de psychosociale impact van migratie en vlucht (traumasensitief en community-based begeleiden)

Waar
Wanneer
Inhoud:
Werk jij met mensen met een migratie- of vluchtelingenachtergrond of wil je met deze doelgroep leren werken? Wil je sterker staan in het herkennen van psychosociale noden en leren hoe je traumasensitief en community-based kan begeleiden? Dan nodigen we je uit voor dit verdiepend leertraject.
Dit traject combineert zelfstandig leren en praktijkgerichte uitwisseling, en is ontwikkeld voor professionals die:
• Over migratiegerelateerde psychosociale problemen willen bijleren
• Traumasensitief en community-based handelen willen includeren in hun werk
• Bijzondere contexten willen leren begrijpen om hun begeleiding van personen met een vlucht- of migratieachtergrond (en andere gemarginaliseerde populaties) te versterken.
Opbouw van het traject
Stap 1 – E-learning deel 1 op eigen tempo (september – oktober 2026)
Deelnemers doorlopen zelfstandig de eerste twee modules van de e-learning. In totaal bestaat de e-learning uit vier modules en neemt het doorlopen ongeveer 8 à 10 uur in beslag. De opleiding bevat video's, casussen, oefeningen en reflectievragen die je op eigen tempo kan verwerken. (Solentra)
• Module 1: De vluchteling als cliënt
• Module 2: Hoe bouw je een betere werkrelatie?
Stap 2 – Vormingsvoormiddag (16 oktober 2026)
Tijdens een vormingsvoormiddag:
• verdiepen we de inzichten uit de e-learning;
• leggen we de link met de dagelijkse praktijk aan de hand van concrete casussen;
• oefenen we traumasensitieve en community-based begeleidingsvaardigheden.
Stap 3 – E-learning deel 2 op eigen tempo (oktober – december 2026)
Deelnemers doorlopen zelfstandig de twee laatste modules van de e-learning:
• Module 3: Jouw rol in de psychosociale begeleiding
• Module 4: De veerkracht voorbij
• Afsluitende reflectie-opdracht.
Stap 4 – Intervisie (4 december 2026)
Enkele maanden na de vormingsvoormiddag komen we opnieuw samen voor een intervisiemoment. Tijdens deze intervisie:
• brengen deelnemers eigen praktijkvragen en casussen in
• reflecteren we over uitdagende situaties;
• versterken we elkaar in het toepassen van een traumasensitieve en community-based aanpak;
• bekijken we welke effecten het geleerde heeft gehad op de praktijk.
Begeleider van het leertraject:
Benji Jame
Datum:
Vrijdagen 16/10 en 4/12 van 9.30-12.30 uur
Engagement:
Dit aanbod wordt gratis aangeboden omdat we geloven in duurzame deskundigheidsbevordering en omdat we samen willen bouwen aan een sterker en meer inclusief hulpverleningslandschap.
Daarom vragen we ook een duidelijk engagement:
Wie inschrijft, engageert zich voor het volledige traject:
• het doorlopen van de e-learning;
• deelname aan de vormingsvoormiddag;
• deelname aan de intervisie.
Onze droom
Onze droom is dat elke professional en vrijwilliger zich voldoende ondersteund voelt om aan de slag te gaan met mensen met migratie- of vluchtelingenachtergrond. Door kennis, reflectie en praktijkervaring te combineren, bouwen we samen aan begeleiding die veiligheid, vertrouwen, veerkracht en verbinding versterkt. Daarom rekenen we op je engagement.
Inschrijven:
Via Benji.Jame@uzbrussel.be en in cc sabrina.santillo@ligant.be


